Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą - Aktualności - KPP Słubice

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą

Data publikacji 04.07.2017

Policjanci z Ośna Lubuskiego uczestniczyli w spotkaniu z dziećmi by rozmawiać o bezpiecznym wypoczynku nad wodą podczas trwających wakacji. Funkcjonariusze spotkali się z uczestnikami półkolonii zorganizowanej przez księdza Jacka Błaszkiewicza z Międzyrzecza. Działania te realizowano w ramach kampanii organizowanej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusza Błaszczaka promującej bezpieczeństwo nad wodą.

Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Ośnie Lubuskim spotkali się z dziećmi nad jeziorem Reczynek. W spotkaniu oprócz uczestników półkolonii wziął udział opiekun i organizator letniska ksiądz Jacek Błaszkiewicz z Międzyrzecza, który jest również ratownikiem wodnym. Policjanci podczas spotkania przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznych zabaw nad wodą, w tym także o zakazie kąpieli na niestrzeżonych akwenach wodnych lub bez opieki osób dorosłych. Opowiedzieli również o zasadach zachowania się w sytuacji, gdy zobaczymy tonącą osobę.

Podczas spotkania policjanci omówili również zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, itp.). 

Głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków utonięć. Projekt realizowany jest na terenie całego kraju od czerwca do września 2017 r. 

Na potrzeby projektu opracowane zostały materiały edukacyjno-informacyjne, m.in.: informatory oraz naklejki. W ramach akcji został również ogłoszony konkurs filmowy - Filmowy przeWODNIK promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą.  

Akcja została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. 

Partnerami projektu są: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarząd Główny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Wędkarski, Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.