Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narkotyki w aucie i kierowca pod ich wpływem

Data publikacji 27.11.2017

Policjanci ze słubickiej drogówki zatrzymali 19-letniego kierowcę, który przewoził w aucie marihuanę i sam był pod jej wpływem. W świetle obowiązujących przepisów grozić mu może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek(24 listopada) w Słubicach. Kilka minut po godzinie 11:00 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej osobowego forda, którego kierujący naruszył obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa. Za powyższe wykroczenie 19-letni mieszkaniec powiatu słubickiego został ukarany mandatem karnym. Podczas czynności mężczyzna zachowywał się nienaturalnie, był bardzo zdenerwowany. Okazało się, że mężczyzna przewozi w aucie marihuanę. Zachowanie młodego kierowcy wskazywało, że może znajdować się pod wpływem narkotyków. Badanie narkotesterem wykazało, że 19-latek znajduje się pod wpływem marihuany. Dodatkowo, od mężczyzny pobrano krew do badań.

Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu i teraz za posiadanie narkotyków odpowie przed sądem. 19-latek musi się liczyć również z odpowiedzialnością karną za prowadzenie pojazdu będąc pod wpływem narkotyków.

Przypominamy!!!!

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, za popełnienie którego grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.

W przypadku stwierdzenia narkotesterem obecności środków odurzających od kierującego pojazdem mechanicznym pobiera się krew, celem ustalenia w specjalistycznych badaniach czy kierujący znajduje się pod wpływem środków odurzających, czy po użyciu innego środka podobnie działającego do alkoholu. W zależności od wyników badań, stężenia środka odurzającego sprawca może ponieść odpowiedzialność karną za przestępstwo z art. 178a§1 Kodeksu Karnego czyli kierowania pojazdem mechanicznym pod wpływem środka odurzającego, gdzie sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, bądź za wykroczenie z art. 87§1 Kodeksu Wykroczeń czyli kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu innego środka podobnie działającego do alkoholu, gdzie sprawca podlega karze grzywny albo aresztu. W obydwu przypadkach Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Do najczęściej występujących efektów zażywania narkotyków, które w istotny sposób wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów, należą:  

  • zniekształcenia percepcji wzrokowej (zaburzenia akomodacji, ostrości widzenia, szybkości reakcji, w groźniejszych przypadkach złudzenia wzrokowe i halucynacje); jazda defensywna
  • zniekształcenia percepcji słuchowej (zaburzenia ostrości słyszenia, lokalizacji kierunku, z którego napływa dźwięk, w groźniejszych przypadkach złudzenia i halucynacje słuchowe);
  • zaburzenia koncentracji, uwagi, koordynacji psychoruchowej, a w efekcie znaczne opóźnienie czasu reakcji;
  • rozproszenie procesów myślowych, niezdolność do wybiórczej syntezy informacji, która w ruchu drogowym zawiera wiele czynników i jest niezwykle zmienna w krótkim czasie;
  • nieadekwatna do sytuacji pewność siebie z dramatycznie ograniczoną zdolnością do prawidłowej oceny ryzyka na drodze;
  • wywołanie senności i zmęczenia lub ich spotęgowanie;
  • niepożądane objawy fizyczne (mdłości, zawroty głowy, skurcze i osłabienie mięśni, drżenie rąk, pocenie, przyspieszenie lub zwolnienie oddechu, kołatanie serca lub znaczne, niebezpieczne jego zwolnienie, uderzenia gorąca i zimna);
  • niestabilność emocjonalna, drażliwość, skłonność do reakcji impulsywnych i agresywnych lub odwrotnie – lękowych;
  • bardzo groźne zaburzenia psychotyczne – omamowo-urojeniowe: jeśli pojawią się podczas prowadzenia pojazdu, stwarzają natychmiast sytuację zagrożenia życia.
Powrót na górę strony