Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mundur na rowerze 2018 – Mundurowi Mundurowym

Data publikacji 18.06.2018

Tegoroczna akcja „MUNDUROWI MUNDUROWYM” ma celu zebranie środków na leczenie i rehabilitację dwóch funkcjonariuszy, Marcina (policjanta) i Arka (strażaka) z Łodzi. Obaj doznali obrażeń w trakcie akcji. Mł.asp. Katarzyna Kasik – policjantka z Komisariatu Policji w Rzepinie, która dołączyła do ekipy „ MUNDUR NA ROWERZE” w ubiegłym roku, tym razem miała do pokonania trasę z Rzepina do Gubina. Policjantka wyruszyła 4 czerwca br. i przejechała 65 km.

Grupę „Mundur na rowerze” zapoczątkowała ekipa administratorów strony PMF zrzeszającej nie tylko mundurowych ale i cywilów. PMF to przede wszystkim uosobienie solidarności mundurowej, baza wiedzy, wsparcia i centrum taktyki działań. Znaczna część czytelników przesyła fotografie zrobione podczas aktywności fizycznej, głównie jazdy na rowerze. To był impuls by stworzyć grupę na Facebooku pod hasłem "Mundur na rowerze".  W połowie 2017 roku  powstała nieformalna grupa, zrzeszająca w chwili obecnej ponad 1623 członków. Grupę tworzą funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych w Polsce, którzy cenią sobie jakąkolwiek aktywność fizyczną i dbają o swoje zdrowie.

Dzięki wspólnej pracy oraz zaangażowaniu w 2017 roku udało się spontanicznie zorganizować rowerową sztafetę dookoła Polski, której celem było zebranie środków na leczenie Marcina, Policjanta z Rzeszowa. Razem pokonano ponad 4000 km.W sztafecie udział wzięło 380 mundurowych i cywilów związanych ze służbami. Większość środków pochodziła z darowizn przekazywanych przez uczestników, a także z symbolicznych cegiełek w postaci koszulek, materiałowych bransolet, nalepek czy haftowanych znaków MNR.

Pod koniec 2017 roku Polskę obiegła informacja o wybuchu, który nastąpił w jednym z mieszkań na łódzkich Bałutach. Wezwani do pomocy kobiecie policjanci i strażacy Państwowej Straży Pożarnej weszli do mieszkania poszkodowanej kobiety i udzielili jej pomocy. Jednak w trakcie działań eksplodowała kasetka wypełniona materiałami wybuchowymi poważnie raniąc jednego ze strażaków oraz dwoje policjantów.

 

st. sierż. Marcin Miniak z Komisariatu Policji V w Łodzi doznał obrażeń ciała w postaci ran szarpanych obu dłoni z obecnością ciał obcych, skutkujących utratą palców I, III i IV lewej dłoni, licznych uszkodzeń ścięgien i więzadeł lewej ręki, poparzenia powiek, uszkodzenia wzroku z penetracją ciał obcych, znaczne uszkodzenie słuchu wymagające rekonstrukcji błony bębenkowej.

 

asp. sztab. Arkadiusz Dąbrowski – z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Łodzi, doznał obrażeń ciała w postaci ran obu oczu oraz znacznego uszkodzenia słuchu. Obecnie ważą się losy tego czy Arek będzie w przyszłości widział.

Ranna w zdarzeniu policjantka dochodzi do zdrowia, zrzekła się pomocy na rzecz rannych kolegów, którzy w jej opinii bardziej będą potrzebowali środków pieniężnych.

Grupa „Mundur na rowerze” jednogłośnie podjęła decyzję o zebraniu środków na leczenie i rehabilitację poszkodowanych. Suma zebranych środków po dokładniejszych uzgodnieniach podzielona na obu poszkodowanych po równo.

We współpracy z Fundacją Mała Straż z Łodzi udało się objąć opieką fundacji obu rannych. Na ten cel został uruchomiony rachunek bankowy 29 1020 3408 0000 4002 0405 9309 PKO BP tytuł wpłaty: Mundur na rowerze 2018.

22 maja 2018 roku w Białymstoku (ubiegłorocznej mecie MNR 2017) wystartowała sztafeta, meta zaś znajdzie się w Łodzi na terenie łódzkiej Manufaktury. Finał wypada na dzień 30 czerwca 2018 r. Przebieg akcji polegał będzie na przekazywaniu sobie przez uczestników trzech bransolet splecionych z linki zwanej paracordem zgodnie ze schematem ustalonym przez grupę w 2017 roku (cztery linki w kolorach czerwonym, niebieskim, zielonym i szarym wplecione w żółty motyw). Sztafeta to akcja typu „od miasta do miasta”, w kolejnych miastach (zmianach) „pałeczkę” otrzymują kolejni uczestnicy. Odcinki trasy mierzą od 10 – 100 km zgodnie z deklaracjami uczestników i możliwościami organizacyjnymi.

Mł.asp. Katarzyna Kasik – policjantka z Komisariatu Policji w Rzepinie, która dołączyła do ekipy w ubiegłym roku, tym razem miała do pokonania trasę z Rzepina do Gubina. Policjantka wyruszyła 4 czerwca br. i przejechała 65 km.

Akcja Mundur na rowerze poza swoim oczywistym celem jakim jest wsparcie finansowe funkcjonariuszy ma także za zadanie promocję dobrego wizerunku służb mundurowych oraz dbanie o jak najlepsze postrzeganie ich w społeczeństwie. W związku z tym organizatorzy akcji podjęli próbę wsparcia małoletnich pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (ul. Pomorska 251, 92-213 Łódź) Oddziału Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dzieci Młodszych.

Wszystkim zainteresowanym akcją oraz grupą rowerową "Mundur na rowerze" polecamy stronę internetową www.mundurnarowerze.pl

źródło: mundurnarowerze.pl

Powrót na górę strony