Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypoczywaj bezpiecznie nad wodą!

Data publikacji 05.07.2018

Policjanci w ramach działań profilaktycznych pn. „Bezpieczne Wakacje 2018” kontrolują stan bezpieczeństwa na kąpieliskach. Kontrolują zarówno strzeżone jak i niestrzeżone zbiorniki wodne. Podczas kontroli sprawdzają czy dzieci wypoczywają pod nadzorem dorosłych. Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa!!!

Policja na rzecz bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych  na terenie całego powiatu słubickiego realizuje działania profilaktyczne pn.”Bezpieczne Wakacje 2018”. Policjanci przeprowadzają kontrole w rejonach dzikich kąpielisk, jezior, stawów.  

W środę(4 lipca) p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Słubicach nadkom. Tomasz Rawa wspólnie z Komendantem Komisariatu Policji w Rzepinie asp.szt. Ryszardem Świerczkiem spotkali się z ratownikami wodnymi na Miejskim Kąpielisku nad jeziorem „Długie” w Rzepinie.

„Dzikie” kąpieliska to miejsca, które najczęściej nie są w żaden sposób zabezpieczone i oznakowane. Brak jest również opieki ratowników. Dzikie kąpieliska mają często zróżnicowane, głębokie i niepewne dno. Niejednokrotnie strome uskoki, gdzie głębokość nawet przy brzegu może wynosić kilka metrów, stanowią realne zagrożenie dla amatorów kąpieli wodnych.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na kąpiące się dzieci i sprawdzają czy są pod nadzorem dorosłych. Brak opieki nad małoletnim dzieckiem skutkować będzie konsekwencjami prawnymi. Woda daje nam wiele przyjemności, ale nie wolno jej lekceważyć.

Upały i ładna pogoda sprzyjają i zachęcają do spędzania czasu nad wodą. Niestety analiza stanu bezpieczeństwa na tych obszarach, jednoznacznie wskazuje na niepokojący wzrost liczby utonięć. Statystycznie najwięcej utonięć ma miejsce na "dzikich plażach" i niestrzeżonych kąpieliskach, tam gdzie nie ma ratowników. Tylko kilka wypadków w roku zdarza się w miejscach nadzorowanych przez ratowników MOPR lub WOPR. Do tego niejednokrotnie dochodzi alkohol i brak wyobraźni.
 

Wielu tragedii, do których dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

Szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujemy osoby małoletnie tak aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

Gdy potrzebna pomoc - jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stoimy bezczynnie tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.

Działania Policji podczas wakacji wpisują się w ogólnopolską akcję informacyjno- edukacyjną pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz zadania w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2018”.

Powrót na górę strony