Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierującego

Data publikacji 01.06.2018

Policjant po służbie zapobiegł tragedii, zatrzymał kierującego, którego widział jak wcześniej spożywa alkohol na festynie w Górzycy. Mężczyzna stracił już swoje prawo jazdy. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu teraz kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło wczoraj (31 maja), kilka minut po godzinie 19:00. Oficer dyżurny słubickiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, że mężczyzna w stanie po spożyciu alkoholu, próbuje odjechać samochodem. Dyżurny przekazał informację dzielnicowym w Górzycy, którzy niezwłocznie udali się na miejsce zdarzenia. Dzielnicowi na miejscu ustalili, że policjant KPP Słubice będący na festynie w Górzycy z okazji Dnia Dziecka zauważył, jak grupa mężczyzn spożywa alkohol, poczym jeden z nich wsiada do samochodu i próbuje odjechać z festynu. Policjant będąc po służbie dzięki czujności i sprawnie podjętym działaniom zapobiegł tragedii. Podbiegł do pojazdu, otworzył drzwi i wyrwał kierującemu kluczyki. Okazało się, że podejrzenia zgłaszającego okazały się słuszne. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło, że   74 mężczyzna jest pijany.

Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. 74-latek musi liczyć się z konsekwencjami karnymi swojego zachowania - odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

 

Każdego dnia policjanci zatrzymują nietrzeźwych kierowców. Mimo utraty prawa jazdy  i wysokich kar, kierowcy wciąż wsiadają za kółko na podwójnym gazie nie zdając sobie sprawy, że ryzykują nie tylko własnym życiem, ale życiem i zdrowiem innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowcy za popełnione przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.

Źródło: sierż. szt. Ewa Murmyło

Komenda Powiatowa Policji w Słubicach

 

Powrót na górę strony