Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aby święta były bezpieczne

Data publikacji 18.04.2019

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu. Niestety okres świątecznych zakupów to doskonałe warunki do działania dla złodziei kieszonkowych. W tym właśnie czasie zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.

Najczęściej do kradzieży kieszonkowych dochodzi w zatłoczonych autobusach oraz sklepach. Kieszonkowcy działają sprawnie, szybko i najczęściej w grupie. Złodzieje dokonują kradzieży w taki sposób, że ofiara często nie zdaje sobie sprawy z tego, że została okradziona.

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać, aby czas przedświąteczny i same święta spędzić spokojnie:

Do sztuczek najczęściej stosowanych przez kieszonkowców należą:
· "sztuczny tłok" – usypiając czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej
· "na kosę" - złodzieje przecinają kieszenie, torebki czy siatki,
· "zza parawanu" - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez ramię lub torbą trzymaną w ręku.
· "uwaga, złodziej" - taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując obserwującym go złodziejom miejsce, gdzie go ukrył.

Stosując poniższe zasady możesz w znaczący sposób zabezpieczyć się przed kieszonkowcami:
1.Torebkę trzymaj zawsze przed sobą, zamknięciem do siebie.
2.Nie demonstruj zawartości portfela.
3. Nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach.
4. Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.
5. Dobrze zabezpiecz noszone przez siebie dokumenty i pieniądze.
6. Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie.
7. Nie trzymaj portfela, telefonu komórkowego czy dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb.
8. Podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
9. Zwracaj uwagę na "sztuczny tłok" i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy galerii handlowej.
10. Na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

W sytuacji zagrożenia (usiłowania kradzieży kieszonkowej) wszczynaj alarm. Głośny krzyk zwracający uwagę innych osób potrafi zniechęcić złodzieja.

Święta Bożego Narodzenia to również czas wzmożonych wyjazdów. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podajemy kilka sprawdzonych porad, do których warto się zastosować.

Chroń swoje mieszkanie!
1. Jeżeli rodzice nakazali Ci zamknąć mieszkanie – zrób to dokładnie, klucze ukryj w ubraniu tak, aby nie były widoczne dla obcych.
2. Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.
3. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką.
4. Nie dawaj klucza obcym i nie noś go na szyi.
5. Nie pozwól obcym wypytywać się o mieszkanie i Twoich rodziców.
6. Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego, zapisz numery rejestracyjne jego samochodu. W razie potrzeby zaalarmuj policję.

Bezpieczny samochód!

Pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych, blisko ulicy i w miejscach ogólnie dostępnych. Korzystajmy z parkingów strzeżonych. Sprawdźmy czy pozamykaliśmy okna i zamknęliśmy drzwi. Włączmy autoalarm. Nie zostawiajcie Państwo na widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów typu telefon, radio lub wartościową odzież. Schowajcie torby i bagaże do bagażnika. Pamiętajcie Państwo, że złodzieje wykorzystują różne metody by ukraść auto, np. na "stłuczkę" i mają różne sposoby, by zmusić kierowcę do zatrzymania się. Robią to najczęściej w miejscach odludnych, dlatego należy być czujnym.

Bezpieczne zakupy w sieci

Coraz chętniej robimy zakupy w Internecie. Szczególnie w grudniu ogarnia nas szaleństwo zakupów. To wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, w sam raz na prezent dla najbliższych. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:

• przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
• nigdy nie kupujmy w sieci, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć;
• korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;
• przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić;
• przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze;
• gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność;
• otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków - na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
• zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi;
• kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są często bez ładowarki i dokumentacji;
• jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

 
Powrót na górę strony