Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend na drogach powiatu słubickiego

Data publikacji 08.11.2021

Policjanci każdego dnia dbając o bezpieczeństwo i porządek na drogach naszego powiatu kontrolują kierujących oraz ich stan trzeźwości. Niestety mimo wielu akcji profilaktycznych oraz poważnych konsekwencji prawnych jakie grożą za kierowanie pojazdem po alkoholu lub przekraczających dozwoloną prędkość, funkcjonariusze nadal mają do czynienia z kierującymi, którzy lekceważą przepisy w tym zakresie.

Pomimo wielu informacji medialnych o tragicznych w skutkach wypadkach drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących, a także apeli policyjnych kierowanych do kierowców aby nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu wciąż na naszych drogach spotyka się nieodpowiedzialnych kierujących. Dowodów takich nieodpowiedzialnych zachowań nie trzeba długo szukać. W ciągu ostatniego weekendu policjanci na drogach powiatu słubickiego zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców i jednego po narkotykach. Badanie na zawartość alkoholu wykazało u kierujących ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, co oznacza, że odpowiedzą teraz przed sądem za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Niechlubnym rekordzistą tego weekendu okazał się 60-letni mieszkaniec powiatu słubickiego, który kierował peugeotem mając w organizmie blisko 3,5 promila alkoholu.

Wszyscy nietrzeźwi kierujący stracili swoje prawa jazdy, natomiast za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą teraz przed sądem. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata uprawnień do kierowania pojazdami oraz sądowy zakaz jazdy. Za nie stosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

O braku tolerancji dla „piratów drogowych” przekonało się w miniony weekend również czterech kierujących, którzy na terenie powiatu słubickiego przekroczyli dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym.W związku z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze zatrzymali kierującym prawo jazdy na trzy miesiące. Za popełnione wykroczenia policjanci nałożyli na wszystkich również mandaty oraz punkty karne.

Na podstawie obowiązujących przepisów policjanci mogą zatrzymać prawo jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym lub w przypadku przewożenia pasażerów w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Jak wynika z policyjnych statystyk główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość.

Apelujemy o rozsądek na drodze. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem „najechanie” na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych. Brawura, nadmierna prędkość, alkohol to najczęstsze przyczyny kolizji czy wypadków. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Powrót na górę strony